czwartek, 18 października 2012


Składanie bramek

Składanie bramek

XNOR

Bramka XNOR
                                          __
Y=A (*) B = A (+) B = AB + AB
I znowu na odwrót. Negacja silnej alternatywy wypuszcza jedynkę tylko wtedy, gdy wszystkie argumenty są takie same, dlatego jest nazywana równością. Jeśli są różne, to zero.
Wygląd chipu z bramka XNOR :

XOR

Bramka XOR
Ekskluzywna, czy też silna alternatywa - kontrawalencja. Działa podobne jak zwykły OR, ale gdy dostanie same jedynki, to zwraca zero. Akceptuje tylko jedną jedynkę. Zupełnie jak przy promocji do następnej klasy. ;)
Chip przedstawiający bramkę XOR :
 

BRAMKA NOR

Bramka NOR
Sytuacja odwrotna - negacja alternatywy - binegacja. Jedna jedynka sprawia, że bramka NOR wypuści zero. Jedynie same zera wypuszczają jedynkę.
Chip przedstawiający bramkę NOR : 

BRAMKA OR

Bramka OR
To albo to - alternatywa. Wystarczy, że jeden argument jest jedynką, a bramka wypuści jedynkę. Tylko wtedy, gdy są same zera, bramka wypuści zero. Jeżeli napotka same jedynki na wejściach, to również wypuści jedynkę.
Chip z bramka OR :

 BRAMKA NAND

Bramka NAND
Ta bramka również realizuje koniunkcję, ale jej wynik neguje. Jest to dysjunkcja. Jeśli wszystkie wejścia są jedynkami to wtedy i tylko wtedy wypuści zero. Jest to najtańsza bramka.
Chip z bramki NAND :

BRAMKA AND




Bramka AND realizuje funkcję koniunkcji. Wypuszcza jedynkę tylko wtedy, gdy na wszystkich wejściach (argumentach) są jedynki.
Tak wygląda Chip bramki AND w rzeczywistosci : 



Bramka NOT



To nietypowa bramka, ponieważ ma tylko jedno wejście i nie może mieć więcej, podczas gdy reszta ma minimum dwa wejścia, a może mieć ich o wiele więcej. Realizuje funkcję negacji. Jeśli napotka stan wysoki na wejściu, to wypuści stan niski i vice versa.

Bramki logiczne to proste układy cyfrowe, realizujące fizycznie podstawowe funkcje logiczne, działając o algebrę Boole'a. Trochę mało ciekawa definicja, ale to nieważne. Dla Ciebie ma to znaczyć, że bramka logiczna to najmniejsza część układów cyfrowych (niby) i wykonują na realu proste funkcje logicznie, poprzez przepływający przez nie prąd. Wyróżnia się dwa stany na obwodach; niski (logiczne zero) i wysoki (logiczna jedynka). Ok, do rzeczy. Istnieje siedem bramek logicznych.